Pin It

Τη μεγαλύτερη έκπληξη έως τώρα στη φετινή Α1  μπάσκετ έκανε ο ΚΑΟ Δράμας, ο οποίος επικράτησε στην έδρα του, του πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακού, με σκορ 75-69.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ήττα του Ολυμπιακού σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, πρώτη του στο πρωτάθλημα έπειτα από 11 αγώνες και δεύτερη συνεχόμενη μετά αυτή κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους Βασίλη Σπανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 58-55, 75-69

Αντίθετα, νέα επιτυχία για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος σημείωσε τη δέκατη νίκη του σε 11 αγωνιστικές, καθώς επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 81-61. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να πάρουν τη νίκη με 20 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-33, 63-53, 81-61