SPORT

Πρόκριση στην παράταση και για τους Βέλγους

Στα προημιτελικά οι «κόκκινοι διάβολοι» που θα βρεθούν αντιμέτωποι με την Αργεντινή .
      Pin It

Αν και καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, το Βέλγιο χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να πάρει την πρόκριση στους «8» του Παγκόσμιου Κυπέλλου της Βραζιλίας.

Ο Ντε Μπράινε στο 93′, μετά από τρομερή ενέργεια του Λουκακού έκανε το 1-0. Στο 105′ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Ντε Μπράινε να «μοιράζει» και τον Λουκάκου να κάνει το 2-0.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης (107′) ο Γκριν μείωσε σε 2-1 για τις ΗΠΑ. Τα επόμενα λεπτά που ακολούθησαν ήταν θρίλερ. Οι Αμερικανοί πίεσαν για την ισοφάριση και έφτασαν κοντά σε αυτή όμως τελικά δε τα κατάφεραν.

Το Βέλγιο θα αντιμετωπίσει στους «8» την Αργεντινή που νίκησε στην παράταση την Ελβετία με 1-0.