Usa-Lithuania

12/09/14 ONLINE ΕΚΔΟΣΗ

Έκλεισαν θέση στον τελικό οι ΗΠΑ

Πατώντας... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, οι ΗΠΑ ξέφυγαν στο σκορ από τους Λιθουανούς και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου μπάσκετ της Ισπανίας.
      Pin It

Με σκορ 96-68 επικράτησαν οι ΗΠΑ της Λιθουανίας, σε αγώνα για την ημιτελική φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου της Ισπανίας.

Usa-Lithuania-1Οι Λιθουανοί ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι τις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου, όμως οι ΗΠΑ πάτησαν ξαφνικά το γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ από τους αντιπάλους τους, μετατρέποντας ουσιαστικά το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία.

Πλέον, οι ΗΠΑ θα περιμένουν απλώς να μάθουν τον αντίπαλό τους στον τελικό της διοργάνωσης, μετά την αναμέτρηση της Γαλλίας με τη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-35, 76-49, 96-68

ΗΠΑ: Κάρι 13, Τόμπσον 16, Ρόουζ 4, Φαρίντ 9, Γκέι 3, Ντε Ροζάν, Άιρβινγκ 18, Πλάμλι 2, Κάζενς 7, Χάρντεν 16, Ντέιβις 8, Ντράμοντ

Λιθουανία: Πότσιους 10(1), Γιουσκεβίτσιους 12, Κουζμίνσκας 15, Ντ.Λαβρίνοβιτς 9, Ματσιούλις 2, Σεϊμπούτις 3, Γιασάιτις, Μοτεγιούνας 2, Σ.Λαβρίνοβιτς, Γιανκούνας, Βαλαντσιούνας 15, Βασιλιάουσκας