Paok-Ofi

28/09/14 ONLINE ΕΚΔΟΣΗ

Πρώτος και μόνος αήττητος ο ΠΑΟΚ

Σαρωτικός ο «Δικέφαλος» κόντρα στον ΟΦΗ, τον οποίο συνέτριψε με σκορ 4-0. Τρεις βαθμοί και για τη Βέροια που βρίσκεται μόνη της στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πίσω από τον ΠΑΟΚ και μπροστά από Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, Ατρόμητο και Κέρκυρα .
      Pin It

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα φιγουράρει ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του με 4-0 επί του ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας.

Ο «Δικέφαλος» ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημείωσε και τα τέσσερα τέρματα, ενώ είχε και τρία δοκάρια. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ «έκοψε ταχύτητα», με αποτέλεσμα το σκορ να «περιοριστεί» στα επίπεδα των πρώτων 45 λεπτών. Τα τέρματα της αναμέτρησης σημείωσαν οι Ρατς (στο 2′ λεπτό και στο 43′), Μακ (27′) και Αθανασιάδης (45′).

Εξάλλου, με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (54΄ Κάμπορα, 55΄ Καλτσάς), η Βέροια νίκησε εντός έδρας 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 39′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντάσιου.

Την πρώτη νίκη εκτός έδρας πέτυχε στην 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα η Κέρκυρα, καθώς επικράτησε 3-2 του Λεβαδειακού, με δύο γκολ του Χαβίτο (5′, 61′) και ένα του Μαρκόβσκι (39′), ο οποίος ατο 78′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Τα γκολ της γηπεδούχου σημείωσε ο Κονέ (17′, 70′).

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο αγώνας του Εργοτέλη με τον Παναιτωλικό στο Παγκρήτιο. Ο Μορένο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 24΄, ενώ ο Λυκογιάννης ισοφάρισε στο 60΄ για τους Κρητικούς.